Saksamaa sattus teisipäeval kriitika alla pärast Nord Stream 2 kaitsele asumist, sealjuures mõistis Saksa presidendi Frank-Walter Steinmeieri avalduse gaasitoru kohta hukka Ukraina suursaadik. 

Teise maailmasõja ohvritele viitamine Steinmeieri avalduses oli sobimatu ja eksitav, ütles Andri Melnõk. 

Steinmeier ütles nädalavahetusel intervjuus päevalehele Rheinische Post, et energeetikakoostöö on “viimaseks sillaks” Euroopa ja Venemaa suhetes.

“Meile sakslastele on veel üks dimensioon,” ütles president, tuues välja, et 20 miljonit Nõukogude Liidu kodanikku hukkus Teise maailmasõja ajal pärast Natsi-Saksamaa sissetungi 1941. aastal. Sel aastal on invasiooni 80. aastapäev. 

See “õudne veresaun” ei “õigusta mitte ühtegi meie poliitilist viga Venemaa suunas praegu, kuid me ei tohi kaotada silme eest suuremat pilti,” ütles Steinmeier. 

Ukrainas võeti Saksa presidendi avaldus vastu hämminguga, ütles Melnõk. 

“Tundub sobimatu kasutada vastuolulisi ajaloolisi analoogiaid Vene gaasijuhtme kirglikuks kaitsmiseks,” ütles diplomaat, lisades, et Nord Stream 2 seab ohtu Euroopa julgeoleku ja nõrgestab märkimisväärselt Ukrainat. 

“Eksitav on siduda Saksa-Vene ajalugu miljonite Nõukogude ohvritega Saksamaa hävituslikus sõjas,” jätkas Melnõk, lisades, et Teises maailmasõjas tapeti Ukrainas ka kaheksa miljonit inimest. 

Saksamaa on vihastanud mitmeid liitlasi Nord Stream 2 gaasitoru projektiga. 

Gaasitoru kahekordistab Vene maagaasitarneid Saksamaale, Euroopa suurimale majandusele. 

USA ja mitu Euroopa riiki on projekti kritiseerinud, väites, et see suurendab Saksamaa ja EL-i sõltuvust Venemaast. Gaasitoru läheb Ukrainast mööda ning jätab selle ilma transiiditasust. 

Merealuse gaasitrassi Nord Stream 2 ehitust jätkati Taani vetes samas kohas, kus need 2019. aasta lõpus Ühendriikide sanktsioonide tõttu seiskusid, teatas laupäeval ehituse operaator Nord Stream 2 AG.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi