Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Briti peaminister Boris Johnson leppisid pühapäeval kokku jätkata läbirääkimisi Brexiti-järgse kaubandusleppe üle. 

“Meil oli täna hommikul kasulik telefonivestlus,” märkisid nad ühisavalduses, mille von der Leyen EL-i televisioonis ette luges. “Me arutasime suuri lahendamata teemasid.” 

“Pärast pea aasta väldanud läbirääkimisi, hoolimata tõsiasjast, et tähtajad on ikka ja jälle ületatud, arvame me, et praegusel hetkel on vastutustundlik veel pingutada,” vahendas von der Leyen ühisavaldust. 

“Me oleme seega volitanud meie läbirääkijaid kõnelusi jätkama ja vaatama, kas kokkulepet on võimalik ka sellel hilisel etapil saavutada.” 

Von der Leyeni sõnul on läbirääkimismeeskonnad töötanud viimaselt päevadel ööl ja päeval.

Kaubandusleppe saavutamisega läheb juba väga kiireks, sest ÜK EL-ist lahkumise üleminekuperiood lõpeb aastavahetusel. ÜK jätab siis seljataha EL-i siseturu ja tolliliidu sõltumata sellest, kas kokkulepe saavutatakse, või mitte.

Von der Leyen ja Johnson on oma viimastel päevadel antud kommentaarides pidanud kaubandusleppe saavutamist vähe tõenäoliseks.

Johnsoni sõnul loodab ta endiselt leppe saavutamisele, kuid kõneluste ebaõnnestumine on endiselt kõige tõenäolisem tulemus. 

“Ma kardan, et oleme endiselt väga kaugel mõnedes võtmeasjades, kuid kus on elu, seal on lootust,” lausus ta ajakirjanikele. “Kõige tõenäolisem asi praegu on muidugi see, et me peame olema valmis WTO tingimusteks.”

Uudisteagentuuri AFP andmetel on suur osa võimalikust kaubandusleppest valmis, kuid  takerdunud võrdsete konkurentsitingimuste taha. EL sooviks, et ÜK järgiks ka edaspidi teatud EL-i reegleid, kui ÜK soovib oma otsused langetada ise.

Väidetavalt polnud ÜK laupäeval rahul EL-i parandusettepanekutega. EL-i viimane leppe variant on ÜK-le vastuvõetamatu, kinnitas AFP-le tundmatuks jääda sooviv valitsuse allikas.

Kui kokkulepet ei saavutata, on ÜK-s oodata viivitusi turistidele ning imporditolle. Kardetakse ummikute tekkimist Briti sadamate juurde, sest ilma leppeta lahkumine suurendab impordi ja ekspordiga seotud bürokraatiat.

Ajalehe Sunday Timesi andmetel kutsusid ministrid toidupoode ja ravimitarnijaid varuma võimalike tarnekatkestuste puhuks tagavarasid. Ajalehe teatel kardetakse ka seda, et inimesed hakkavad hirmus kaupu kokku ostma.

Laupäeval öeldi, et ÜK valmistab oma mereväe aluseid ette selleks, et kui kokkulepet ei saavutata, tuleb aastavahetusest alates hakata valvama oma territoriaalvett.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi