Siseminister Mart Helmet umbusaldada plaaniv opositsioon on takerdunud uutesse raskustesse: koalitsioonisaadikute veenmise kõrval oleks neil sel nädalal riigikogu suures saalis kogunedes kaks häält vähem – nimelt on kaks Reformierakonna liiget 3. novembrini karantiinis.

Läinud neljapäeval tuvastati koroonaviirus ühel Viimsi vallavolikogu liikmel, kes oli teisipäeval, 20. oktoobril osalenud volikogu istungil. Vallavolikogu liikmena olid istungil ka kaks riigikogu Reformierakonna saadikut – Aivar Sõerd ja Siim Kallas. «Istusin rahulikult riigikogu istungil, meil oli just koroonateemaline arutelu, ja siis tuli Viimsi vallast teade, et selline asi on. Võtsin kohe kõik asjad, panin kokku ja lahkusin riigikogust,» kirjeldas Sõerd möödunud neljapäeval toimunut.

Reedel sai Sõerd terviseametilt teate, et on koroonaviirusega nakatunu lähikontaktne. Esmaspäeval testi teinud Sõerd meenutas, et tal polnud vallavolikogu istungil maski ees nagu enamikul teistelgi osalejatel. «See on jah õppetund, et siseruumides võiks olla mask ees,» nentis Sõerd.

Terviseameti meedianõuniku Eike Kingsepa sõnul peavad kõik nakatunute lähikontaktsed ehk inimesed, kes viibisid ruumis pikemat aega, olema kaks nädalat karantiinis. «Teste võib teha, aga see ei vabasta eneseisolatsioonist,» toonitas Kingsepp.

Nii on opositsioonil kaks võimalust: kas usaldushääletusel täiskoosseisu osalemiseks leida võimalus korraldada kaugosalusega istung sel nädalal, et Helme skandaal liiga päevakajalisust ei kaotaks, või lükata umbusaldusavalduse esitamine novembrisse. Kuna järgmine nädal on riigikogus istungitevaba, saaks avalduse sisse anda alates 9. novembrist.

Reformierakonna juht Kaja Kallas pidas plaani edasilükkamist küll varuvariandiks, kuid leidis, et see annaks rohkem aega saadikute veenmiseks. Teine variant on korraldada kaugosalusega täiskogu istung, mis võimaldaks riigikogu liikmetel hääletada ka distantsilt. «Tehniline võimekus selleks on olemas, aga seda pole veel kordagi kasutatud. Kui vajadus peaks tekkima, siis riigikogu juhatus peab otsustama, mis on kaalukad põhjused elektroonilise täiskogu kokkukutsumiseks,» selgitas riigikogu kommunikatsioonijuht Epp-Mare Kukemelk.

Riigikogu spiikri Henn Põlluaasa sõnul pole paari liikme puudumine kindlasti põhjus, miks kogu riigikogu kaugtööle üle viia. «Meil on tänagi olnud selliseid juhtumeid, kus mõne fraktsiooni liige on olnud eneseisolatsioonis,» viitas Põlluaas koroonaajastu uuele olukorrale.

Küll aga oleks Põlluaasa sõnul mõjuv põhjus, kui kogu fraktsioon peab karaniinis olema, sest siis nihkuksid paigast fraktsioonide proportsioonid ja see võiks viia olukorrani, kus ka hääletustulemused võivad olla täiesti vastupidised sellele, mis nad tavaolukorras oleksid.

Et umbusaldusplaanidest saaks aga konkreetsemalt rääkida, peab opositsioon esmalt valmis saama umbusaldusavalduse teksti. Esmaspäevaks oli opositsioon leppinud kokku avalduse sisus, kuid mitte tekstis. «Tekst ei ole veel valmis, lihtsalt nii palju on muid asju olnud (riigikogu komisjonid), et ei ole jõudnud kirjutada,» selgitas Reformierakonna juht Kaja Kallas esmaspäeva õhtul.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Indrek Saar kinnitas, et Reformierakonna algatusega tulevad sotsiaaldemokraadid igal juhul kaasa.

Ülemöödunud nädalal avaldas Saksa uudistekanal Deutsche Welle intervjuu, kus EKRE-sse kuuluv siseminister Mart Helme soovitas muu hulgas seksuaalvähemustel joosta Rootsi, kus nendesse suhtutakse paremini. Umbusaldusavalduses keskendutakse Kallase sõnul just Helme väljaütlemistele nii Deutsche Wellele antud intervjuus kui ka varasematele seisukohtadele Eesti kohtusüsteemi suhtes. Kallase hinnangul on Helme seisukohad siseministrina oht nii sise- kui ka välisjulgeolekule.

Ministri tagasiastumiseks peab seda toetama riigikogu koosseisu häälteenamus ehk vähemalt 51 parlamendi liiget. Opositsioon on Mart Helmet püüdnud umbusaldada kaks korda: möödunud aasta juunis ja detsembris.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi