Tallinna külje all Laagris avatakse pühapäeval maanteealuses tunnelis suure häppeningiga esimene legaalne grafitisein Eestis, mis on ühinenud üleilmse grafitikunstnikke koondava platvormiga Wallspot.

Et ennetada äsjavalminud Pärnu maantee aluse tunneli seinte kattumist „Mari on loll“ tüüpi sõnumitega, lähenes Saue vald maanteeametile ideega mõtestada puhtad betoonpinnad kohe alguses ümber legaalseteks grafitiseinteks.

„Pühapäeval ongi nüüd Laagris kohal Eesti parimad tegijad tänavakunstis, et joonistada avatuks ametlik grafititunnel nimega Laagri Spot. Multistab, EK53, Martin Rattas, Kuise, Jamal, Cosh, Neki & Keuz on kohalikul grafitiskeenel tuntud nimed ja kümned meetrid betoonhalli tunneliseina saavad õhtuks nende loominguga kaetud,“ ütles Saue valla kultuuritööjuht Kaija Velmet.

Velmet usub, et Saue valla ja maanteeameti koostöös ellu kutsutud Laagri Spot annab signaali, et kunst ja kultuur ei pea koonduma vaid linnade keskustesse ega rippuma kuldsetes raamides vaikses muuseumimajas. „Toetame igati nooruslikku alternatiivkunsti ja tahame näidata, et linnapiiri taga on tegelikult ka väga äge elu,“ lisab naine.

Esimesel grafitihäppeningil pühapäeval kell 13-18 annavad kunstnikud viimast lihvi oma teostele, toimub töötuba, kuhu on registreerunud osalejaid vanuses 10-70 eluaastat, meeleolu loob DJ Kurly Beats ja saab ka tänavatoitu.

Veskitammi tänava ja Pärnu maantee ristumisel asuvas tunnelis avatav grafitisein ühines 70 riiki ja ligi 180 kohta hõlmava, kunstnikke ja legaalseid grafitiseinu siduva keskkonnaga Wallspot. Selle keskkonnaga on ühinenud pea 6000 loojat ja kunstnikku üle maailma, kes saavad omale läbi platvormi pinna broneerida ja kunsti minna tegema. Legaalseid grafitiseinu on Wallspotis ligi 180, neid jagub nii Taisse kui Keeniasse, Kanadasse ja Kesk-Ameerikasse, Euroopast rääkimata. Ida-Euroopast ega Skandinaaviast ei ole senini seal küll ühtegi osalejat. Saue vald alustas Wallspotiga koostööd, seega on Eestil ja Laagri Spotil au ja luksus olla esimene omataoline siinkandis.

„Wallspoti keskkond ise on väga dünaamiline. Kunagi ei tea, kui kauaks üks töö seinale jääb. Vabalt võib juhtuda, et juba 24 tunni pärast on üks grafiti asendunud teisega ja alles jääb vaid märge ja foto Wallspoti keskkonnas,“ avaldas Velmet lootust, et Laagri Spoti seinad pälvivad tähelepanu ka rahvusvahelises mõõtkavas.

Muidugi antakse Saue vallamajas aru, et grafiti puhul on tegemist valdkonnaga, kus vald kunsti suunata ei saa. „Mõneti võtame omale riski, sest kui projekt läheb käest ära, tuleb ikkagi seinad valge värviga üle tõmmata. Samas ütleb teiste kogemus, et kui seinad on kaetud professionaalse grafitiga, siis niisama vulgaarset sodimist on palju vähem. Nii palju kui võimalik tahame hoida Laagri Spoti seintel kunstnike autentset ja vaba eneseväljendust ilma omapoolse sekkumiseta,“ lubas vallavanem Andres Laisk.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi