Juuli keskel avati Järva vallas Simisalus mälestuspink loodusemehele ja Simisalu matkakodu rajajale Rein Arjukesele, kelle surmast möödus tänavu aasta, kirjutab Järva Teataja.

Riigi metsamajandamise keskus (RMK) Aegviidu/Simisalu teabejuht Tiina Paltser ütles, et mälestuspingi mõte oli kohalikel juba mõnda aega meeles mõlkunud, kuid Rein Arjukese esimese surma-aastapäeva puhul tundus sobilik ammune mõte teoks teha. Temaatilise puuskulptuuridega pingi autor on Joosep Perandi Jänedalt, kes käib oma kuulsa puuskuplturistist isa Raivo Perandi jälgedes. Arjukese mälestuspink on üks Joosep Perandi esimestest suurematest töödest.

Tiina Paltser ütles, et pinki ehivad hundi ja kahe kaku kujud. «Hunt on pingil kujutatud kui tarkuse ja Kõrvemaa metsade sümbol, kakud aga seetõttu, et Arjukese istus öösiti üleval ja tegi siis oma mõttetööd,» selgitas ta.

Paltser rääkis, et oma 77 eluaasta jooksul jõudis austusväärne loodusemees Rein Arjukese muuhulgas rajada Seli järve ümbruse rabadesse kaitseala, käiku anda hulga matkaradasid, luua Simisalu matkakodu, olla pühendunud loodusfotograaf, innustada ja õpetada mitmeid põlvkondi looduseinimesi ning jääda auväärseks ja targaks eeskujuks oma elupäevade lõpuni. Simisalu keskuse rajamise aegu 1977. aastal kolis Arjukese oma perega Simisallu, millest sai talle kodu elu lõpuni.

Arjukest teatakse Paltseri ütlust mööda 1970.–1980. aastatest kui üht teisitimõtlejate eestvedajat ning seetõttu sai Simisalu koduseks ka paljudele teistele tema moodi maailma nägijatele. Simisalu Väljamäe jaanitulede tava algataja oli just Arjukese ning teisitimõtlejate kogunemised neil olid tavapärased. Oma poliitilise tegevuse tõttu oli ta KGB jälgimise ja võimude surutise all, mistõttu said tema Simisalu kodule sageli osaks läbiotsimised. Poliitilises tegevuses osales ta kuni vabariigi tegeliku käivitumiseni. Ta oli ka taasiseseisvunud Eesti Vabariigi esimese riigikogu liige.

Elutöö eest on Rein Arjukest austatud Eesti Vabariigi presidendi Valgetähe medaliga 2001. aastal ning 2013. aastal nimetatud Albu valla kolmandaks aukodanikuks. Enne teda on selle au osaliseks saanud A. H. Tammsare ja Jaak Mae.

Paltser ütles, et mälestuspingi püstitas Rein Arjukesele RMK. Seda põhjusel, et tegu oli mehega, kes esindas kaua metsa ja metsarahvast Simisalus. «Muide, ka Simisalu matkamaja ja Vargamäe ülesehitamise taga oli nõukogudeaegne metsamajanduse- ja looduskaitse ministeerium,» märkis ta.

Pingi avamisele olid kohale tulnud Rein Arjukese sugulased, sõbrad ning naabrid. Pingi avasid Arjukese õde ja tütar.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi