President Kersti Kaljulaid kutsus Ungari presidendi János Áderi, Soome presidendi Sauli Niinistö ja Venemaa presidendi Vladimir Putini suvel Tartus toimuvale VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile.

Ühtlasi kutsus Kaljulaid kõiki kolme soome-ugri rahvste presidenti samaaegselt Eestisse ka kahepoolsele visiidile, edastas presidendi kanselei. „Nii saame jätkata konstruktiivseid arutelusid, mis loodetavasti aitavad kaasa meie riikide teineteisemõistmisele, süvendavad kahepoolseid heanaaberlikke suhted, koostööd Läänemere regioonis ning maailmalaval laiemalt,“ sõnas Kaljulaid.

Kaljulaid saatis kutsed välja teisipäeval, suulised kutsed on riigipeadele edastatud juba varem.

Eesti Rahva Muuseumis 17.–19. juunini peetaval kongressil käsitletakse lisaks keele säilitamisele ja edasiandmisele kliimamuutuste mõju rahvastele ja kultuuri innovatsiooni küsimusi. „Mul on heameel, et maailmakongress leiab sel korral aset Eesti Rahva Muuseumis, mis oma soome-ugri püsiekspositsiooniga annab ülevaate meie ühisest ja rikkalikust pärimuse varamust,“ kirjutas Vabariigi President ja lisas, et kongress annab hea võimaluse üheskoos arutada soome-ugri rahvaste kultuuripärandi hoidmist muutuvas maailmas.

Kongressi korraldava MTÜ Fenno-Ugria Asutuse tegevjuht Viia-Kadi Raudalainen sõnas, et kuigi soome-ugri rahvaste maailmakongressid on valitsustest ja poliitilistest parteidest sõltumatud kodanikualgatuslikud foorumid, annab presidentide osalemine sündmusele kaalu ja aitab paremini täita kongresside eesmärki.

„See aitab arendada ja kaitsta soome-ugri rahvaste rahvusteadvust, kultuure ja keeli ning edendada soome-ugri rahvaste omavahelist koostööd erinevatel tasanditel, samuti teadvustada soome-ugri rahvaste probleeme laiema avalikkuse seas,“ ütles ta.

1992. aastast iga nelja aasta tagant vaheldumisi Venemaal, Ungaris, Soomes ja Eestis toimuvatel kongressidel on alates 2000. aastast Soome, Ungari ja Eesti presidendid alati ka kohal viibinud. Venemaa riigipea Dmitri Medvedjev osales kongressil 2008. aastal Hantõ-Mansiiskis.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi