Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas, et Kadri Simson saab tema kabinetis energiavoliniku portfelli.

Juba möödunud nädalal jõudis väljaandesse Politico volinike ametikohtade jaotus, kus Simsonit soovitakse energeetikavoliniku positsioonile.

Uuel Komisjonil on kaheksa asepresidenti, kes vastutavad poliitilistes suunistes seatud tähtsaimate prioriteetide eest. Kolmel juhtival asepresidendil on kaksikroll: nad on nii volinikud kui ka asepresidendid, kellest igaühe vastutusalas on üks ametisseastuva presidendi tegevuskava kolmest peamisest eesmärgist, edastas Euroopa Komisjoni esindus Eestis.

Juhtiv asepresident, hollandlane Frans Timmermans hakkab koordineerima Euroopa rohelise kokkuleppe alast tööd. Samuti hakkab ta juhtima kliimameetmete poliitikat, milles teda toetab kliimameetmete peadirektoraat. Juhtiv asepresident Margrethe Vestager (Taani) asub koordineerima digiajastu nõudmistele vastava Euroopa tegevuskava. Ühtlasi saab temast konkurentsivolinik, keda toetab konkurentsi peadirektoraat. Kolmas juhtiv asepresident Valdis Dombrovskis Lätist hakkab koordineerima inimeste hüvanguks toimivat majandust ning temast saab finantsteenuste volinik. Teda hakkab toetama finantsstabiilsuse, finantsteenuste ja kapitaliturgude peadirektoraat.

Ülejäänud viis asepresidenti on praegune Hispaania välisminister Josep Borrell, kellest saab välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja, väärtuste ja läbipaistvuse volinik Věra Jourová Tšehhist, euroopaliku eluviisi kaitse volinik Margaritis Schinas Kreekast, institutsioonidevaheliste suhete ja tuleviku volinik Maroš Šefčovič Slovakkiast ning demokraatia ja demograafia volinik Dubravka Šuica Horvaatiast. 

Johannes Hahn Austriast hakkab vastutama eelarve ja halduse eest ning andma aru otse komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile. Didier Reynders Belgiast hakkab uues komisjonis vastutama õigusküsimuste, sealhulgas õigusriigi teema eest. Mariya Gabriel Bulgaariast asub tegelema innovatsiooni ja noorte valdkonnaga.

Sylvie Goulard Prantsusmaalt asub siseturu volinikuna juhtima tööstuspoliitikaalast tegevust ja edendama digitaalset ühtset turgu. Tema vastutusalasse jääb ka uus kaitsetööstuse ja kosmose peadirektoraat. László Trócsányi Ungarist hakkab juhtima naabruspoliitika ja laienemise valdkonda. Phil Hogan Iirimaalt asub vastutama kaubanduse valdkonna eest. Paolo Gentiloni Itaaliast hakkab tegelema majandusvaldkonnaga.

Stella Kyriakides Küproseslt saab tervishoiuportfell, Kadri Simson energeetikaportfelli ning Jutta Urpilainen Soomest hakkab vastutama rahvusvahelise partnerluse eest.

Virginijus Sinkevičius Leedust hakkab vastutama keskkonna ja ookeanide eest, Nicolas Schmit Luksemburgist töökohtade valdkonna eest, Helena Dalli Maltalt saab võrdõiguslikkuse portfell. Janusz Wojciechowski Poolast saab põllumajandusportfelli, Elisa Ferreira Portugalist hakkab juhtima ühtekuuluvuspoliitika ja reformide valdkonda, Rovana Plumb Rumeeniast transpordivaldkonda, Janez Lenarčič Sloveeniast hakkab tegelema kriisiohjega ning Ylva Johansson Rootsist saab siseküsimuste portfelli.

“Uus komisjoni koosseis hakkab kujundama euroopalikku eluviisi: me tegutseme otsustavalt kliimamuutuste vallas, arendame partnerlussuhteid Ameerika Ühendriikidega, konkretiseerime oma suhted üha jõulisemalt käituva Hiinaga ja oleme usaldusväärseks naabriks, näiteks Aafrikale,” ütles von der Leyen. “Me peame seisma oma väärtuste ja maailmatasemel standardite eest. Ma soovin, et komisjon oleks otsusekindel, keskenduks selgelt käsil olevatele teemadele ja annaks vastuseid. Ma soovin, et minu komisjon oleks tasakaalustatud, paindlik ja tänapäevane. Minu meeskond peab nüüd võitma Euroopa Parlamendi usalduse. Sellest koosseisust saab geopoliitiline komisjon, kes rakendab kestlikku poliitikat. Ning ma soovin, et Euroopa Liit kaitseks mitmepoolsust, sest me teame, et tehes koos seda, mida me üksi teha ei suuda, oleme tugevamad,” sõnas komisjoni järgmine president. 

“Ma soovin, et Euroopa rohelisest kokkuleppest saaks Euroopa tunnusmärk. Kokkuleppe aluseks on meie eesmärk saada esimeseks kliimaneutraalseks maailmajaoks. See on pikas perspektiivis ka majanduslikust vaatenurgast vältimatu: need, kes tegutsevad esimesena ja kõige kiiremini, saavad ühtlasi kasutada ökoloogilise üleminekuga kaasnevaid võimalusi. Ma soovin, et Euroopa oleks eestvedaja. Ma soovin, et Euroopa ekspordiks teadmisi, tehnoloogiat ja parimaid tavasid,” sõnas von der Leyen.

Kuna von der Leyen soovib, et tema juhitav komisjon oleks pühendunud, mõistaks Euroopat ja kuulaks, mida eurooplased tahavad, külastavad kõik komisjoni liikmed ametiaja esimeses pooles kõiki liikmesriike. Eesmärk ei ole mitte üksnes pealinnadega tutvuda, vaid külastada piirkondi, kus Euroopa inimesed elavad ja töötavad. Volinike kolleegiumi koosolekud hakkavad olema paberivabad ja digitaalsed. Uus komisjon tahab elu inimeste ja ettevõtete jaoks lihtsamaks muuta. Uusi õigusnorme luues kavatseb komisjon rakendada bürokraatia vähendamiseks põhimõtet “üks sisse, üks välja”.

Teisipäeval avaldatud uue komisjoni koosseisu sobivust hindab septembri jooksul Euroopa Parlament ja kiidab heaks ühtse nimekirjana. Seejärel nimetab Euroopa Komisjoni koosseisu ametisse Euroopa Ülemkogu.

Järgmise komisjoni koosseis alustab tööd 1. novembril.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi