Käesoleva nädala alguses paigutati Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse spetsiaalsed kasutatud maskide kogumiskastid, mille abil loodetakse kokku koguda võimalikult palju haiglas kasutatud ühekordseid maske ja respiraatoreid, eesmärgiga need tagasi ringlusesse saata. 

Regionaalhaiglas kasutatakse ühes päevas enam kui tuhat ühekordset maski või respiraatorit, sest Covid-19 pandeemia tingimustes on nii haigla töötajatel kui haiglat külastavatel patsientidel kohustus nõutud isikukaitsevahendeid kanda – olgu selleks ühekordne meditsiiniline mask või FFP2 respiraator.

„Maskid on praegu olmeprügi, aga võiks olla sorteeritav prügi. Kui kõik need ühekordses kasutuses olnud maskid ja respiraatorid prügi sorteerimisest kõrvale jäävad, on see meie niigi ülekoormatud ökosüsteemile meeletu lisakoormus,“ selgitas Regionaalhaigla haldusteenistuse juhataja Tõnu Talisainen. „Seetõttu oli meie jaoks oluline leida koostööpartner, kes aitab haiglas kasutatud maskid tagasi ringlusesse suunata.“

22. märtsil paigutati koostöös ettevõttega Hyperon OÜ kõigi Regionaalhaigla maskivahetuspunktide juurde Mabin kogumiskastid – spetsiaalsed prügikastid ühekordselt kasutatavate maskide jaoks. „See Eestis esmakordne pilootprojekt on osa Regionaalhaigla laiemast tegevusest keskkonnateadlikkuse tõstmisel ja haigla ökoloogilise jalajälje vähendamisel,“ sõnas Talisainen.

Ettevõte Hyperon OÜ püüab leida viise, kuidas kasutatud maske ümber töödelda ja ringlusesse tagasi saata – teha maskidest midagi paremat, kui prügimägedele kogunevad segaolmejäätmed. Spetsiaalsed Mabin kogumiskastid aitavad vältida maskide sattumist ka haljasaladele, parklate servadesse, põrandatele ja ülerõivaste taskutesse.

World Wildlife Fundi andmetel on praegu maailmas kasutusel nii palju ühekordseid maske, et isegi kui üks protsent neist valesti ära visatakse, satub loodusesse igas kuus 10 miljonit maski. „Seepärast peame äärmiselt oluliseks iga võimalikku meedet, mis seda koormat vähendada aitab. Meeles tuleb pidada, et kogumiskastidesse on lubatud visata üksnes kasutatud maske ja respiraatoreid – vastasel juhul ei saa nad oma eesmärki täita,“ rõhutas Talisainen.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi