Selleks, et COVID-19 vaktsiinid jõuaksid kõigi EL-i kodanikeni võimalikult kiiresti ning et vaktsiinide eksport väljapoole EL-i oleks läbipaistvam, kehtestas komisjon reedel nõude, et sellise ekspordi jaoks on vaja liikmesriikide luba.

Tervishoiu ja toiduohutuse volinik Stella Kyriakides ütles, et eelmisel aastal tehti pingutusi, et sõlmida vaktsiinitootjatega eelostulepingud ning tuua vaktsiinid inimesteni nii Euroopas kui ka mujal. “Andsime ettevõtetele raha ette, et nad saaksid suurendada vaktsiinide tootmiseks vajalikku tootmisvõimsust, nii et tarned saaksid alata kohe, kui vaktsiinile on luba antud. Nüüd tahame me teada, kuhu meie vaktsiinid lähevad, ja tagada, et need jõuavad meie kodanikeni. Me vastutame Euroopa kodanike ja maksumaksjate ees – see on meie jaoks kõige olulisem,” märkis ta.

Komisjon on investeerinud suuri summasid vaktsiinitootjate tootmisvõimsuse suurendamiseks EL-is. Selle eesmärk on tagada vaktsiinide kiirem tarnimine Euroopa kodanikele, toetada planeerimist ja vaktsineerimisstrateegiaid, mille lõppeesmärk on kaitsta rahvatervist. Seetõttu on mõistlik, et EL jälgib, kuidas on kasutatud eelostulepingute alusel välja makstud raha, eelkõige olukorras, kus COVID-19 vaktsiini napib. Täna kehtestatud süsteemiga nõutakse ettevõtjatelt liikmesriikide ametiasutuste teavitamist oma kavatsusest eksportida Euroopa Liidus toodetud vaktsiine.

Kiirmenetluse korras vastu võetud ja täna avaldatud rakendusaktiga nähakse ette loa taotlemine COVID-19 vaktsiinide ekspordiks väljapoole EL-i kuni 2021. aasta märtsi lõpuni. Seda kohaldatakse üksnes selliste ettevõtjate suhtes, kellega EL on sõlminud eelostulepingud.

Euroopa Komisjon avaldas mullu 17. juunil Euroopa strateegia, kuidas kiirendada COVID-19 vastaste tõhusate ja ohutute vaktsiinide väljatöötamist, tootmist ja kasutuselevõttu. Õiguse eest osta konkreetse ajavahemiku jooksul kindla arvu vaktsiinidoose katab komisjon eelostulepingute alusel osa vaktsiinitootjate esialgsetest kuludest. Seda summat käsitatakse kui sissemakset nende vaktsiinide eest, mille liikmesriigid pärast ära ostavad. Eelostuleping kujutab endast seega riskivaba investeeringut, mis kohustab ettevõtjat toodet ette tootma isegi enne sellele müügiloa saamist. See peaks võimaldama kiireid ja katkematuid tarneid kohe, kui vaktsiinile on luba antud.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi