Kui varem oli Eesti Energial plaanis 2020. aastal Narva kaevanduses sulgeda maapealne kaevandus ja minna põlevkivi kaevandama maa alla, siis nurjunud hanke tõttu nihkub allmaakaevanduse avamine 2023. aastasse, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

2017. aastal ütles toonane Eesti Energia juhatuse liige Andres Vainola energeetikakonverentsil, et ettevõte loodab 2020. aasta lõpus või 2021. aasta alguses esimest toodangut Narva allmaakaevandusest. Eesti Energia hange allmaakombaini ostmiseks aga nurjus.

“Eelmine hange ei õnnestunud meil seetõttu, et oli vähene konkurents ja me ei olnud rahul selle hinnaga,” ütles ERR-ile Eesti Energia arendusteenistuse projektidirektor Veljo Aleksandrov.

Praegu on ettevalmistamisel uus hange ning selle õnnestumisel peaks allmaakaevandamine Narva kaevanduses algama 2023. aastal. Aleksandrov rääkis, et seni jätkub tootmine kahes tootmisüksuses – Narva kaevanduses pealmaakaevandamine ja Estonia kaevanduses allmaakaevandamine.

Allmaakaevandamisele ülemineku põhjuseks on Aleksandrovi sõnul väiksemad kulud ning kuigi allmaakombaini soetamine on suur investeering, tagab see kokkuvõttes konkurentsivõimelise põlevkivi hinna.

Kombainikompleks on võimeline aastas maa alt välja tooma kolm miljonit tonni põlevkivi. Estonia kaevanduses kasutatava kamberkaevandamise tehnoloogiaga võrreldes on kombainkaevandamine efektiivsem ning välja tuuakse rohkem põlevkivi.

Kui palju kombain täpselt maksma läheb, ei tahtnud Aleksandrov enne hanget ennustada. Küll on aga tema sõnul pikemaks ajaks asjad korras kaevandamis- ja keskkonnalubadega ning Narva kaevanduses kaevandatakse veel paarkümmend aastat.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi