„Küttelahenduse läbi mõtlemine hoiab kokku asjatuid kulusid ja suurendab mugavust kasutamisel. Korralikult planeeritud küttelahendus on kasutajale lihtne mõista, hästi funktsioneeriv ja töökindel,“ kinnitab Maasoojus OÜ küttesüsteemide spetsialist.

Terviklik kütte- ja ventilatsioonilahendus tagab mugava sisekliima võimalikult väikeste kuludega ning kasutajale märkamatult. „Näiteks Vaillant intelligentses terviklahenduses saavutatakse mugavus targa juhtimissüsteemiga VRC 700, mis mõõdab välis- ja sisetemperatuuri ning hoone niiskust. Vastavalt sellele juhitakse kütet, jahutust ja ventilatsiooni,“ räägib ta.

Vaillanti targa küttesüsteemi ja sisekliima lahenduse soovitab kogenud spetsialist, kes tunneb Vaillant seadmeid ja süsteemide toimivust. Kütteinsener koostab projekti, et kõik vastaks standarditele ja nõudmistele, nii nagu seadus ette näeb. Paigalduskvaliteedi tagab sertifitseeritud tehnik. Nii saavutatakse terviklik ja kvaliteetne sisekliima tehnosüsteem.

Soojuspumbaga küttelahendustel on oluline võimalikult madala temperatuuriga kütta ja võimalikult soojast keskkonnast energiat hankida. „Seepärast on maasoojuspump ja tiheda torusammuga põrandaküte, mida köetakse soojuspumbast otse ilma vahepaagi ja lisa ringluspumbata, kõige madalamate kasutuskuludega lahendus. Eriti heaks teeb selle lahenduse veel, kui suvel jahutuse energia läbi aktiivjahutuse maasse salvestatakse,“ selgitab spetsialist. Kuna nüüdisaegses majas ei soovi keegi näha ühtegi toru ega šahti, tuleb kogu torustik peita konstruktsioonide sisse. Seega peab ideaalis olema kütte, jahutuse ja ventilatsiooni lahendus juba arhitektuurse plaani koostamisel selge või vähemalt põhimõtteliselt lahendatud.

Eelistada tasub maasoojuspumpa

Valides küttesüsteemi, võiks soovitada esmase lahendusena maasoojuspumpa, sest see on põhiküte, mis ei vaja elektri lisakütet. „Maasoojuspumbal Vaillant flexoTherm on põrandaküttega majas aasta keskmine kasutegur SCOP = 5,7. Lihtsalt öeldes on see väga hea. Nii on Maasoojus OÜ ka valdavalt täna paigaldatud ja inimesed on selle üle õnnelikud. FlexoTherm maasoojuspumbad on aktiivjahutusega juba standardversioonis, mis tähendab, et pole tarvis keerulisi lahendusi välja mõelda,“ informeerib Vaillanti spetsialist. Vaja on paigaldada jahutuselement seina või lakke ja ühendada maasoojuspumbaga. Eriti oluline on see neile, keda häirib ventilaatorimüra või konditsioneeri paiknemine maja fassaadil.

Maasoojuspumbaga jahutamisel on kasutegur eriti kõrge, sest maapinna temperatuur on kevadel ja suvel peale kütteperioodi lõppu madal. „Samuti on küttekasutegur eriti kõrge sügisel, peale jahutusenergia salvestamist maapinda. Ehk soojus, mida suvel ei vajata, pannakse maasse ja võetakse sealt talvel ning vastupidi,“ lisab ekspert.

Hea valik on näiteks Vaillanti maasoojuspump, mis pakub kompressorile garantii 10 aastat, eeldatav tööaeg on 25–30 aastat, puuduvad müratekitavad ja maja ilmet häirivad välisosad, energiahankimise keskkond (maa) on ka külma ilmaga kõrge kasuteguriga.

Kas õhk-vesi soojuspumbal on üldse eeliseid?

Kui mingil põhjusel – enamasti piisava maa puudumine maakollektori jaoks – ei ole võimalik maatorustikku paigaldada, siis jääb alles paremuselt teine variant ehk õhk-vesi soojuspump. „Õhk-vesi eeliseks on maakollektori puudumine ehk seda saab paigaldada ilma kaevetöödeta ja ta mahub väiksele alale. See on ka ainus, mida eelistest mainida tasub. Kui mõni peab eeliseks odavamat maksumust, siis arvestades kasulikku tööiga ja aastast kasutegurit pole see tegelikkuses eeliseks. Samuti ei saa eeliseks pidada suvel soojaga kõrgema kasuteguriga töötamist, sest peamiselt on kütta vaja talvel, ja kokkuvõttes on õhk-vesi soojuspumba aastane kasutegur külmas kliimas oluliselt madalam kui maasoojuspumbal,“ osutab spetsialist.

Peale selle vajab õhk-vesi soojuspump ka oluliselt rohkem kontrolli ja hooldust, kuna on ikkagi elektroonikaseade välitingimustes – ilmselgelt mõjutavad seda ilmastik ja võõrkehad (puulehed, loomad, linnud, lumi, maapinna kerked ajavad aluse paigast jne).

Küttesüsteemide tark juhtimine muudab elu lihtsamaks

Vaillanti soojuspumpade targasti töötava Green IQ juhtploki VRC 700 optimeerib kütte ja jahutuse töötamist, et vähendada energia tarbivust. Peale selle suudab see juhtida ventilatsiooni, et hoida maja niiskust ja temperatuuri soovitud tasemel. „Hankides infot hoonest seest ja ka välisõhust, oskab seade muuta vajalikke parameetreid nii soojuspumbal kui ventilatsiooniagregaadil, et meie kodune sisekliima muuta võimalikult selliseks, nagu me seda oleme soovinud,“ lausub Vaillanti spetsialist.

Tark VRC 700 juhtimine töötab nii eramute, villade kui suuremate hoonete jaoks suurusega 4000 ruutmeetrit. See suudab juhtida soojuspumba võimsuseid 5 kW kuni 160 kW, mis tähendab, et ka 4000 ruutmeetri suuruse kortermaja lahendus on olemas. „Lisades juhtimissüsteemile laiendusmooduli VR 71, saab juhtida maja erinevaid kütte- ja jahutustsoone, radiaatoreid, põrandakütet, ventilatsioonikütet, basseinikütet – kuhu iganes erineva temperatuuriga kütet või jahutust on vaja,“ toob välja Vaillanti küttesüsteemide asjatundja.

Juhtplokk on kasutajasõbralik ja lihtsasti juhitav. Juhtida saab ka telefonirakendusega, mis on kasutajale tasuta. Samuti on võimalik juhtplokk paigaldada elutoa seinale või mujale sobivasse kohta. Juhtplokil on näha nii välis- kui sisetemperatuur, toa niiskus, kuupäev ja kellaeg.

Mõistlik on usaldada oma ala eksperte

Eestis on soojuspumba pakkujaid mitmeid, kuid alati tasub hinnata ettevõtte kogemusi ja kompetentsi. „Maasoojus OÜ meeskond on käinud pidevalt Kesk-Saksamaal Vaillanti tehases väljaõppel ja tehnikud on tootja poolt sertifitseeritud. Garantiijuhtumeid esineb väga harva ja neile reageeritakse kiiresti. Lisaks on Vaillanti targa juhtimise süsteemil peal ka tehasepoolne veateadete kontroll läbi interneti ja võimalikud veateated edastatakse ka piirkonnajärgsele tehnikule. Seega kui midagi ei tööta korrektselt, saab üldjuhul sellest kohe teada ka tehnik, kes saab vastavalt reageerida või kasutajat instrueerida,“ teatab Vaillanti ja Maasoojus OÜ spetsialist.

Soovitatav on kasutada Maasoojus OÜ kodulehel asuvat kalkulaatorit – see aitab teha kindlaks, milliseks võib kujuneda aastane kulu soojuspumbaga ja kui palju selline lahendus majale maksab. Spetsiifilisemaid lisaküsimusi ja hoonest tingitud erilahendusi on mõistlik küsida otse spetsialistilt, Maasoojus OÜ meeskond aitab kindlasti.

Tutvu ka Kredexi väikeelamute rekonstrueerimistoetuse võimalustega. Toetus on mõeldud füüsilisest isikust väikeelamute omanikele, kes soovivad oma elamut energiatõhusamaks muuta!

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi