TALLINN, 16. märts, BNS – Tartu südalinna kultuurikeskuse (Süku) ennustatav ehitusmaksumus on 97,3 miljonit eurot, mis tähendab, et aastaga on hind kasvanud 37 miljoni euro võrra, kirjutab Tartu Postimees. 

See on suur kallinemine võrreldes sellega, mis pandi kirja riigikogule esitatud taotluses, millega sooviti hoone lisamist riiklikult tähtsate kultuuriehitiste nimekirja. Aasta eest pakuti hinnaks 60 ­miljonit eurot: linna panus 15, eraraha viis miljonit ja kultuurkapital 40 miljonit.

Oma osa mängib, et hoone ennustatav valmimisaeg lükkub kahe aasta võrra edasi. ­Esiti plaaniti see avada 2027. aastal, nüüd on tõenäoline 2029. Ehitus peaks algama 2026. aastal

«Ehitushinnad tõusevad väga kiiresti ja sellest lähtuvalt peab ka otsuseid tegema,» ­ütles Tartu abilinnapea Gea Kangilaski. «On päris kindel, et esialgsed arvutused ei pea ammu enam paika, liiati kui ka ehituse aeg lükkub edasi.»

«Nihe on seepärast, et otsustamine on alguses aega võtnud,» selgitas Kangilaski. «Tehtud on päris palju uuringuid, mis puudutavad sisu – alates parkimis­uuringust, saalide vajaduse uuring, peaks tulema toitlustuse uuring, hoone elukaare uuring. Kõik see, mida arhitektuurikonkursi korraldamisel lähteülesandes arvesse võtta. Mis hoones sees on ja kui suur on hoone maht, sõltub uuringute tulemusest, teisalt läbirääkimistest, sealhulgas ­kultuurkapitaliga, selle üle, mis meie võimalused on.»

Neljapäeval arutab Tartu volikogu hoone ehituse ­rahastamise ­läbirääkimiste alustamist kultuurkapitaliga. Mais peaks ­tulema otsus detailplaneeringu algatamise kohta.

Eesti kultuurkapitali juhataja Margus Allikmaa ütles Tartu Postimehele, et nüüd tuleb olukorda analüüsida: kui riigikogu kultuuriobjektid pingeritta pani, võeti arvesse rajamise hinda: Tartu 40, Rakvere 16 ja Narva 15 miljonit. «Kaine mõistus ütleb, et siin ei saa jätta kõiki asju avatuks, kuskile tuleb rajajooned maha tõmmata, sest objekte on rohkem kui üks, kokku viis.»

Kultuurkapitali nõukogu arutab olukorda 28. märtsil.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi