Suurärimees ja olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa heidab ERR-is eetris käinud “Pealtnägijale” ette suursponsor Toomas Annuse alusetut kritiseerimist, mille tulemusel võib Eesti sport ilma jääda miljonitest eurodest.

“Täiendavalt avaldatud osad Mati Alaveri toimikust näitavad, et sportlane Karel Tammjärv ja suursponsor Toomas Annus olid varem teatust märksa rohkem dopinguafääri segatud. Ka pettus oli palju jultunum, kui varem teada oli, selgub “Pealtnägija” uurimisest,” tsiteeris Sõõrumaa ERR-i saate sõnumit.

Sõõrumaa sõnul jäi saatest mulje, justkui oleks Annus kuidagi olnud teadlik dopingu kasutamisest või seda rahastanud. Samas kinnitas Annus “Pealtnägijale” enne saadet edastatud SMS-is, et nii see ei ole – ometi otsustas Mihkel Kärmas müügieesmärgil saates siiski niisuguse mulje jätta. Sõõrumaa sõnul oli see mulje mitte ainult vale, vaid Eesti tippspordi rahastamist hävitav.

“Eesti spordile võib “Pealtnägija” valesüüdistus maksma minna miljoneid eurosid, sest suurtoetajaid on Eesti spordil kahe käe näppudel loendatav arv ning nende hulgast, kes on ihu ja hingega Eesti sporti toetanud pikki aastaid, käis sellel nädalal tõsine kahin läbi,” märkis Sõõrumaa. “Väheoluline pole, et need toetused on omavahel seotud – ühe toetuse kadumisel või kaduda ka teine või peavad teised selle augu täitma.” 

Toomas Annus avaldaski oma avalikus pöördumises lootust, et riik kui antud juhul alatult tegutsenud rahvusringhäälingu omanik toetab sporti edaspidi senisest suuremalt. 

“”Pealtnägija” ei ütle kuidagi, et Toomas Annus oleks isiklikult dopinguskandaalis osalenud,” kinnitas Mihkel Kärmas pärast saate eetriskäiku vabandavalt.

Sõõrumaa sõnul ei loe hilisem vabandus paraku midagi – ei dopingutarvitaja ega ajakirjaniku puhul –, sest tahtliku ebaeetilise teo tagajärjed on ette teada.

“”Pealtnägija” käitumine ja vaatajate petmine on olnud palju jultunum, kui usaldusväärselt ajakirjanduselt oodata võib. “Pealtnägija” ei ole usaldusväärne, kui ta laseb eetrisse teadlikku laimu,” deklareeris Sõõrumaa. “Dopingutarvitajad teadsid, et vahelejäämisel on mäng läbi. Ajakirjanik peab teadma, et etteteadvalt valeinfo edastamine sadadele tuhandete vaatajatele ei ole tagajärjeta ka ajakirjaniku usaldusväärsusele – see on infodopinguga vahelejäämine. Infodoping aitab lugusid müüa ja vaadatavust tõsta, kuid ebaausalt. See ei ole sõltumatu ja aus ajakirjandus.”

“Aitäh, Merko, aitäh, Toomas, selle eest, mida sa oled andnud Eesti spordile viimase 30 aasta jooksul. Ainult ettevõtja teab ja mõistab, mida tähendab näiteks miljoni euro teenimine, sellelt maksude maksmine ja seejärel selle raha annetamine head tegevalt,” märkis raskekaaluärimees Sõõrumaa. “Toomas, ma loodan, et Sa mõtled ümber. Eesti sport on sinu seljataga. Mitte ainult spordijuhid, vaid ka sportlased. Olümpiavõitja Erki Noole ja maailmameistri Ott Tänakuga eesotsas. Me hindame ülikõrgelt seda, mida sa oled teinud. Ja loodame väga, et ka edaspidi teed. Me ei saa Sinuta kuidagi hakkama.” 

“Mihkel. Seekord hämamisest stiilis “”Pealtnägija” ei ütle kuidagi” ei piisa. Eestis ei tohi alusetult solvata mitte kedagi. Süüdistada ja valesüüdistada samuti mitte. Igal omakasupüüdlikul teol, mille tegemise järel sa väidad, et sa ei ole seda ju teinud, on tagajärjed,” noomis Sõõrumaa. “Sellest, et sa tahtlikult ja teadlikult rikkusid infodopingu reegleid, ei ole kahtlust, kui sellest saavad aru mitte ainult Toomas Annus ja mina, vaid ka Erki Nool, Ott Tänak ja paljud teised maailma parimad, kellelt sa võtad võimaluse oma paremust tiitlivõistlustel kinnitada.” 

“Ajakirjandus võib olla kriitiline, kuid ta ei tohi olla laimav, lahmiv ja hävitav. Tunnista infodopingut, Mihkel Kärmas. Kahju, mida olete valesüüdistusega Eesti spordi sponsoritele teinud, on heastamatu. Mõista oma teo jultumust,” kirjutas Sõõrumaa enda pöördumisest.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi