Sotsiaaldemokraadid andsid teisipäeval riigikogu menetlusse eelnõu, mis vastuvõtmise korral tõstaks tööta jäänud inimestele makstavaid töötuskindlustushüvitise summasid ja laiendaks hüvitise saajate ringi.

„Tööturul on väga keerulised ajad – teatud sektorites seisab ees uus koondamislaine ja töötute arv on tõusuteel. Eesti Panga värske majandusprognoosi järgi ohustab koroonaviiruse kriis just madalapalgalisi töökohti. Meie eelnõu tagab töö kaotanud inimestele tõhusama kaitse ja loob neile paremad võimalused nii uue töö leidmiseks kui ümberõppeks,“ ütles Heljo Pikhof pressiesindaja vahendusel.

Pikhofi sõnul on praegused suhteliselt madalad hüvitise määrad peamiseks põhjuseks, miks paljud tööd otsivad inimesed elavad vaesuses või vaesusriskis. Kui töötukassa maksab alates augustist koondatud inimesele esimese saja päeva jooksul 60 protsenti ning edasi 40 protsenti tema eelnevast sissetulekust, siis sotsiaaldemokraatide eelnõu tõstab need summad vastavalt 70 ja 50 protsendile.

Töötuskindlustuse seaduse muudatuste järgi tuleb hüvitist maksta ka neile inimestele, kes lahkusid töölt kas ise või poolte kokkuleppel. „Pahatihti ei ole sellise töösuhte lõpetamise taga mitte töötaja vaba tahe, vaid pigem sund või teadmatus. Need inimesed on samuti maksnud igakuiselt töötuskindlustusmakset. Tegu on nende endi kogutud rahaga,“ rääkis Pikhof.

Hüvitist makstakse neile alates töötuse 31. päevast. „See vähendab riski, kus tööandjad hakkavad koondamise asemel töösuhteid lõpetama poolte kokkuleppel. Samuti maandab see riski, kus töölt lahkutakse kergekäeliselt, ilma, et uus töökoht oleks olemas,“ sõnas Pikhof.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi