Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) allkirjastas Hollandi kaitseministeeriumiga ühise hankelepingu, mille alusel soetatakse Eesti tehnoloogiaettevõttelt Milrem Robotics seitse mehitamata maismaasõidukit Themis.

Seitsmest sõidukist kolm lähevad Milremi teatel Kaitseväe Akadeemia eestvedamisel testimisse kaitseväe üksustes ning neli Hollandi armee 13. brigaadi robootika ja autonoomsete süsteemide (RAS) üksuse kasutusse.

Holland on varem ettevõttelt soetanud kaks sarnast sõidukit, Eesti kaitseväel on aastane sõiduki kasutamiskogemus sõjalisel operatsioonil Barkhane Malis. Kaitseväelased on Themis-tüüpi sõidukeid kasutanud ka mitmetel õppustel.

Milrem Robotics on lepingu kohaselt süsteemiintegraator, kes lisaks sõidukite tarnele viib läbi ka sõidukitele kogu kolmandate osapoolte tehnoloogia, sealhulgas relvasüsteemide, integratsiooni. Relvasüsteemide kasutamine jääb rangelt inimeste kontrolli alla.

Milremi Themis-tüüpi sõidukit on müüdud üheksasse riiki, millest seitse on Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon (NATO) liikmesriigid. Ettevõtte teised tooted on mehhaniseeritud üksuste toetuseks mõeldud Type-X mehitamata lahingumasin ning intelligentsete süsteemide integratsioonipakett, mis annab Themisele, ent ka teistele mehitamata sõidukitele autonoomsusvõimekuse. 

Ettevõte juhib samuti Euroopa kaitsetööstuse arendamise programmi (EDIDP) projekti IMUGS ehk Integrated Modular Unmanned Ground System, mille raames arendatakse välja mehitamata maismaasõiduk koos juhtimissüsteemi, küberturvalisuse lahenduse ning integreeritud sensorvõrgustikuga.

Süsteemi esialgsed kasutusfunktsioonid on seotud olukorrateadlikkuse parandamisega lahinguväljal ning üksuste manööver- ja transpordivõime tõstmisega.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi