Belgias Liège’is toimub 2.–7. märtsini 37. rahvusvaheline üliõpilasteatrite festival (RITU), kus juba kümnendat korda osaleb ka Tartu üliõpilasteater (TÜT) – seekord Enor Niinemägi lavastusega “Mingi hulk kõnelusi”.

“Mingi hulk kõnelusi” on TÜT-i lavastus vene 1930. aastate avangardpoeedi Aleksandr Vvedenski samanimelise teksti põhjal. Tegemist on juba TÜT-i kolmanda pöördumisega antud autori juurde. Tekst viib meid inimeksistentsi ontoloogiliste ja epistemoloogiliste küsimuste eksiradadele, mis lõppeb paraku jumaliku korralagedusega. Etenduses võib lisaks näitlejatele näha laval ka joonistuvaid pilte, hiilivaid diivaneid, kujunevaid kujusid ja helideks saavaid mõtteid, kuskil kõige selle kohal särab Mõttetuse Täht. Tükki soovitatakse kõigile absurdipoeetika- ja psühhedeeliasõpradele.

Vvedenski tekstid on sügavalt allegoorilised, sisaldades endas hulganisti “hieroglüüfe”, mille kaudu laseb ta ilmsiks tulla hoopis millelgi muul kui sellel, mida antud sõna harilikus keelepruugis tähistab. Autor ise on oma luulet iseloomustanud kui poeetika vahendite abil tehtud puhta mõistuse kriitikat. Tema meetodid selleks on keelesemantika, milles teadvus opereerib, ning maailma mittevastavuse poeetiline paljastamine.Olulisemad teemad Vvedenski tekstides on aeg, surm ja jumal, mis moodustavad koos omamoodi metafüüsilise süsteemi.

“Ime on võimalik surma hetkel. See on võimalik, sest surm on aja peatumine,” kirjutab Vvedenski “Hallis vihikus”.

Käesolevat teksti võib vaadelda kui allegoorilist lugu inimese teekonnast läbi elu, sünnist surmani, sealt edasi ja sealt veel edasi. Loomulikult, olles kõik oma aja lapsed või vangid, leidub teksti miljööpiltides ja tegelastes ka vihjeid autori eluajal toimunud vapustustele.

Vene avangardluulel põhinev lavastus etendub 2. märtsil kell 20.30 Liège’i kuningliku ülikooli teatrisaalis. Ühtlasi on TÜT-il au olla festivali avaesineja.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi