Riigikogu opositsiooni algatatud umbusaldusavaldus rahandusminister Martin Helme vastu kukkus kolmapäeval riigikogus läbi.

Martin Helme umbusaldamist toetas 45 saadikut ja selle vastu oli 53, erapooletuid ei olnud. Kolm Isamaa liiget – Siim Kiisler, Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Andres Metsoja ei hääletanud. Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonil on riigikogus 56 kohta.

Opositsiooni avalduses märgitakse, et rahandusminister Martin Helme on valetades ja salates, riigikogu, presidenti ja põhiseaduslikke institutsioone halvustades ning ühiskonna eri gruppe solvates tekitanud teadlikult ja süsteemselt kahju Eesti riigile ja kaotanud usalduse Eesti vabariigi ministrina. Umbusaldusavaldusel on 45 opositsioonisaadiku allkirjad.

Umbusalduse üle andnud Reformierakonna fraktsiooni liige Andres Sutt ütles, et rahandusminister Martin Helme on valetades ja salates, Riigikogu, presidenti ja põhiseaduslikke institutsioone halvustades ning ühiskonna eri gruppe solvates tekitanud teadlikult ja süsteemselt kahju Eesti riigile ja kaotanud usalduse Eesti vabariigi ministrina.

Sutt ütles, et lepingu sõlmimine Ameerika advokaadibürooga on vaid üks põhjus, miks rahandusminister ei vääri Eesti valitsuse ministri kohta ning ministri eksimuste loetelu on palju pikem.

Suti sõnul on rahandusminister näidanud pealiskaudsust ja ebakompetentsust riigi rahaasjade korraldamisel. Samuti on rahandusminister Suti sõnul sekkunud riigikaitse planeerimisse kaitseministrit ja pikaajalist kaitseplaneerimist eirates, alavääristanud põllumehi, solvanud naisi, arste, ettevõtjaid, erinevaid ühiskonnagruppe, lõhestades sihikindlalt ja teadlikult Eesti ühiskonda.

“Rahandusminister on korduvalt eksinud, kuid ei julge võtta vastutust. Tema sõnad ja teod näitavad, et omade eelistamine ja läbipaistva riigijuhtimise eiramine on tema jaoks tava ja loomupärane. Teenel ja vastuteenel rajanev juhtimine ei ole aga Eestis lubatav ega seaduspärane, ei tohi selleks ka kunagi saada,” rääkis Sutt. “Rahandusminister ei tohi jätkata valitsuse liikmena, sest ta on ministriametis tugevalt kahjustanud Eesti huve.”

Rahandusminister Martin Helme ütles, et umbusaldusavaldus on opositsiooni katse takistada tänase valitsuse tegevust, muu hulgas rahapesuvastases võitluses ja juhtunud rahapesuasjade selgitamisel.

“Kogu lugu on ju katse juhtida tähelepanu kõrvale sellelt, et Eestis olid võimul sel ajal, kui toimus maailmas üks suuremaid rahapesemisi, tänased kaks opositsioonierakonda: Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond, pidades rahandusministri ametit, justiitsministri ametit, siseministri ametit, vastutades selle eest, et Eesti rahvusvaheline maine oleks kaitstud, vastutades selle eest, et Eestis ei toimuks kuritegusid, kaasa arvatud finantskuritegusid, vastutades selle eest, et meie rahandussüsteem oleks korras. Nad ei saanud selle vastutusega absoluutselt hakkama,” ütles Helme oma sõnavõtus.

Helme on enda sõnul alati võidelnud õigluse eest. “Ma olen alati seisnud selle eest, et Eesti maksuraha oleks kasutatud mõistlikult ja hästi. Nii et need süüdistused on puhas poliitiline retoorika,” ütles ta.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi