VAAB ehk vabatahtlike andmebaas on Eesti esimene üleriigiline turvatud süsteem tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna väljaõppega inimestest, kes on vastavalt oma võimalustele nõus abistama personalipuuduses olevaid haiglaid ja organisatsioone ning ootavad jätkuvalt meditsiinipersonali andmebaasiga liituma.

MTÜ VAAB loodi tänavu märtsis ning selle abil sai kiirelt kogutud ligi 800 eriala spetsialisti andmed, kellest paljud käisid COVID-19-ga tekkinud eriolukorras mitmetes asutustes abiks. Viiruse teise laine ajal on 66 meditsiiniväljaõppega vabatahtlikku reageerinud VAAB-i üleskutsetele ja tõtanud appi näiteks Raplasse, Ida-Virumaale, Kärdlasse, Viimsisse, Kanepisse ja mujale.

Meditsiinipersonalist on praegusel ajal mitmel pool puudust ning Ida-Viru Keskhaigla (IVKH) pole selles osas erand. Plaanilise töö suurim tagasilöök seoses COVID-19 puhanguga on puudutanud eelkõige taastus-õendusabi kliinikut, kuid erakorraliste tervishoiuteenuste voog on kulgenud siiski üsna katkematult kõigil erialadel.

IVKH neuroloogia vanemarsti Katrin Põllu sõnul on VAAB-i andmebaasist olnud tublisti abi. „Enne COVID-pandeemiat ei olnud IVKH-l VAAB-ga kogemust. See on aga osutunud tõhusaks ja tänuväärseks platvormiks, mille abil on IVKH loonud kontakte abitööjõuga nii kevadise eriolukorra ajal kui nüüd. Seda platvormi tasub tuleviku mõttes kindlasti edasi arendada,“ rääkis Põld.

Eestis on tuhandeid meditsiini- ja sotsiaalvaldkonna väljaõppega inimesi, kes võiksid andmebaasiga liituda ja oma tuge pakkudes ka ise uusi kogemusi saada. Detsembri keskpaiga seisuga oli  VAAB-i süsteemis üle 1700 vabatahtliku, kellest ligi 450 on üleskutsetele reageerinud. 

Enda andmebaasi lisamine ei tekita mingeid kohustusi vaid annab võimaluse olla kursis, kuhu abikäsi juurde otsitakse. Sobivuse korral saab üleskutsega liituda ning siis saab selle kohta ka täpsemat infot. Enamus üleskutseid on käsundus – või töövõtulepinguga.

VAAB-iga liitumiseks ei pea omama aastatepikkust kogemust vaid registreerida võivad ka meditsiini valdkonna esmakursuslased ja värskelt kaitseväes väljaõppe saanud meedikud. Andmebaasiga liitudes tuleb sisestada oma hariduslik tase ja kogemus ning väljakutseid hakkab igaüks saama vastavalt sellele, kas tema taustaga inimesi parasjagu otsitakse.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi