Esmaspäeval, 11. aprillil jõustus valitsuse siseriiklik sanktsioon Yandex NV-le, mis keelab ettevõtte taksoveo teenuse Eestis.

Sanktsiooni kehtestamise oluliseks ajendiks on hiljutine Venemaa otsus, et Yandex peab kohustuslikus korras jagama kogutavaid isikuandmeid kohalikule eriteenistusele.

“Sanktsiooni eesmärk on hoida ära Eesti kasutajate andmete kogumist ja ärakasutamist Venemaa luureteenistuste poolt. Yandexi rakenduse kasutamiseks on vajalik anda ligipääs suurele hulgale isikuandmetele, mida töödeldakse ettevõtte Venemaal asuvates serverites ja mida võidakse ära kasutada Eesti ja Euroopa-vastases luuretegevuses. Tänases poliitilises olukorras on see märkimisväärne oht Eesti julgeolekule,” selgitas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt märtsi lõpus.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on sanktsiooni kehtestamine vajalik, et kaitsta Eesti julgeolekut. “Yandexi tegevuse keelustamine annab selge signaali, et Vene eriteenistustega koostööd tegevatel ettevõtetel ei ole Eestis kohta. Oleme teinud ka Euroopa Liidule ettepaneku Yandexile sanktsiooni kehtestamiseks,” märkis Kallas.

Sanktsioonina kehtestatakse Yandex NV-le piirang teenuse osutamiseks ja teenuse osutamise võimaldamiseks Eestis. See tähendab, et ettevõttel Yandex NV on keelatud osutada Eestis taksoveo korraldamise ja vahendamise teenust, samuti oleks keelatud võimaldada otse või kaudselt Yandexil mainitud teenuste kättesaadavaks tegemist.

Sanktsiooni tulemusel on Yandexi kaudu sõitvatel taksofirmadel ja juhtidel keelatud Yandexi taksorakenduse kaudu sõitmine ja tellimuste täitmine. Piirangu rakendamiseks ja teadlikkuse tõstmiseks teavitab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet taksoveoloa omanikke riiklikust sanktsioonist majandustegevuse registri kaudu.

Ühtlasi tuleb interneti teenuspakkujatel piirata ligipääsu ettevõtte Yandex NV taksoteenusega seotud veebilehtedele ja rakendustele. Samuti tuleb rakendusepoodidel, nagu Google Play ja  App Store, piirata Yandexi taksorakenduste allalaadimist ning lõpetada rakendustele uuenduste pakkumine.

Yandex on varem väitnud, et taksoveo teenust Eestis ja paljudes teistes riikides pakub Hollandi ettevõte Yandex.Taxi B.V., mis järgib Euroopa Liidu ja Eesti riigi seadusi. Ettevõte ei nõustu blokeerimisega ning plaanib valitsuse otsuse vaidlustada.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi