Välisminister Urmas Reinsalu andis valitsusliikmetele ülevaate Eesti ettevalmistustest juhuks kui Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust leppeta.

„Eesti ja Euroopa Liidu seisukoht on püsiv: Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vaheline kokkulepe on parim kompromiss ning lepingu muutmist me ei soovi. Küll on võimalus teha muudatusi tulevikusuhete deklaratsiooni, mis loob raamistiku EL-UK edaspidise suhte arendamiseks,“ sõnas Reinsalu valitsuskabineti nõupidamisel. Ta lisas, et Eesti jaoks on oluline hoida tugevat ja kestvat sidet Ühendkuningriigi kui Eesti lähedase liitlase, partneri ja sõbraga.

Peaminister Jüri Ratas nentis, et Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumisega on jätkuvalt palju segadust, edastas valitsuse pressesindaja.

„Ühendkuningriigi otsus Euroopa Liidust lahkuda on kurb ja kahetsusväärne ning sellest on väga keeruline näha võitu ükskõik millisele osapoolele. Samas peame me kõik brittide demokraatliku otsusega leppima ning selle tagajärgedeks valmis olema,“ sõnas Ratas. Peaminister pidas oluliseks, et väljaastumine toimuks korrapäraselt lepinguga. „Ühendkuningriik on ja jääb Eesti lähedaseks partneriks, sõbraks ja liitlaseks nii Euroopas kui NATO-s. Selle asjus polnud minu hiljutisel kohtumisel peaminister Boris Johnsoniga Londonis mitte mingit kõhklust,“ lasus ta ja rõhutas, et valitsuse jaoks on kõige olulisem, et meie kodanike õigused ja ettevõtete huvid on kaitstud.

Välisministri sõnul ei ole Ühendkuningriigi lepinguta lahkumine Euroopa Liidust Eesti huvides, kuid valmis tuleb olla ka negatiivseks stsenaariumiks. „Sõltumata Ühendkuningriigi sisepoliitilistest arengutest on Eesti – nagu terve Euroopa Liit – võtnud kursi ettevalmistusteks olukorraks, kus Ühendkuningriik lahkub EList 31. oktoobril leppeta. Kahjuks ei jää kodanikud, reisijad ja ettevõtjad puutumata Brexitiga seotud muutustest, seepärast on Eesti valitsuse prioriteediks olnud algusest peale kodanike õiguste ja ettevõtjate huvide kaitsmine,“ ütles Reinsalu ja lisas, et Eesti ettevalmistused on kulgenud seni plaanipäraselt.

Kuigi leppeta lahkumisest tulenevaid segadusi täielikult vältida pole võimalik, saab üleminekut sujuvamaks muuta, sõnas Reinsalu ning lisas, et selleks on iga Ühendkuningriigiga seotud kodaniku ja ettevõtja huvides viia end varakult kurssi eesseisvate muutustega ning astuda vajalikud ettevalmistavad sammud.

Valitsuskabinet otsustas pöörata punkt „Eesti valmisolekust Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumiseks väljaastumislepingu jõustumiseta“ valitsuse istungi päevakorrapunktiks ja see esitatud kujul heaks kiita.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi