Kaheksa alla viieaastast last suri viimastel päevadel Süüria kirdeosas asuvas põgenikelaagris, kus elab tuhandeid džihadistide sugulasi, teatas neljapäeval vabaühendus Save the Children.

Kurdide hallatavas Al-Holi laagris, kus lapsed surid, on halvenenud tervishoiu- ja toiduteenused, teatas vabaühendus.

“Alla viieaastaste laste suremuse kõrgperiood oli 6.-10. augustini ning see on kolm korda kõrgem suremuse määr alates 2020. aasta algusest,” öeldakse avalduses.

Al-Holi laager on koduks kümnetele tuhandetele inimestele, kaasa arvatud äärmusrühmituse Islamiriik võitlejate sugulastele.

Kuid laagrit haldab autonoomne kurdi valitsus, mis kontrollib suurt osa Süüria kirdeosast ning on kontrollitaval territooriumi teada andnud 171 COVID-19 nakkusjuhtumist ning kaheksast koroonasurmast 

Al-Holile antav medititsiiniabi vähenes pärast seda, kui ÜRO Julgeolekunõukogu sulges jaanuaris olulise piiriületuskoha, mida kasutati ÜRO rahastatud meditsiiniabi tarnimiseks laagri elanikele.

“Näeme kollektiivset läbikukkumist laste kaitsmisel kõigil tasanditel,” lausus Save the Children Süüria direktor Sonia Khush.

“See on ÜRO Julgeolekunõukogu ebaõnnestumise tulemus, kes ei suuda avada lähimat piiriületuspunkti, mille tulemuseks on andestamatu viivitus teenuste pakkumisel.”

Heategevusorganisatsiooni sõnul olid kaheksa lapsed surmad augusti algul seotud südameprobleemide, sisemise verejooksu ja tugeva alatoitumusega. Seda kõike oleks saanud ravida toimivates välihaiglates.

Vabaühenduse sõnul on piirangud piiriületusel vähendanud Al-Holi toimivate tervishoiuasutuste võimekust 40 protsendi võrra.

Kriisi ülerahvastatud laagris raskendab koroonaviiruse pandeemia, mis on pannud abiorganisatsioone kartma saabuvat tervishoiukatastroofi.

ÜRO teatas 6. augustil, et kolm Al-Holi tervishoiutöötajat andsid positiivse koroonaproovi.

Kaks päeva hiljem teatas Save the Children, et laagri elanike hulgas tuvastati esimene nakatunu, hoiatades, et piiratud meditsiinilise ligipääsu tingimustes võib viirus kiiresti levida.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi