USA president Donald Trump kuulutas neljapäeval välja rahuleppe Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide (AÜE) vahel. 

Suhete normaliseerumine AÜE ja Iisraeli vahel on “ÜÜRATU läbimurre”, kirjutas Twitteris Trump. Tegemist on “Ajaloolise Rahuleppega meie kahe SUURE sõbra vahel.”

Trump rääkis hiljem ajakirjanikega ja viitas, et oodata on teisigi diplomaatilisi läbimurdeid Iisraeli ja selle islamiusuliste naaberriikide vahel Lähis-Idas. 

“Toimuvad asjad, millest ma rääkida ei saa,” sõnas ta. 

Tegemist on ajaloolise päevaga ja suure sammuga rahu saavutamise suunas Lähis-Idas, ütles USA välisminister Mike Pompeo. 

“Ühendriigid loodavad, et see vapper samm on esimene mitmetes kokkulepetest, mis lõpetavad 72 aastat kestnud vaenutegevuse regioonis,” ütles Pompeo. 

Trump, Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja Abu Dhabi kroonprints Mohammed bin Zayed Al-Nahyan ütlesid ühisavalduses, et vestlesid neljapäeval ja leppisid kokku “Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide suhete täiemahulise normaliseerumises”. 

Iisraeli ja AÜE delegatsioonid kohtuvad lähinädalatel, et allkirjastada kahepoolsed kokkulepped investeeringute, turismi, otselendude, julgeoleku ja kahepoolsete saatkondade asjus, öeldi avalduses. 

“President Trumpi palvel ja Araabia Ühendemiraatide toetusel peatab Iisrael suveräänsuse kuulutamise alade üle, mis on toodud välja Presidendi Rahuvisiooni (dokumendis) ning keskendub nüüd suhete laiendamisele teiste riikidega Araabia- ja Islamimaailmas,” seisis avalduses. 

“Ühendriigid, Iisrael ja Araabia Ühendemiraadid on kindlad, et uued diplomaatilised läbimurded teiste riikidega on võimalikud ning kavatsevad teha koostööd, et seda eesmärki saavutada.”

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi