Tallinna eksmeeri ja Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare korruptsioonikaasuses andis neljapäeval Harju maakohtus videosilla vahendusel Hispaaniast tunnistusi Hispaania hotellides meditsiinitöötajana praktiseeriv Ursula Bernerth, kes meenutas, et 2014. aastal oli tema juures ravil ka Savisaar, kelle ravi eest tasus Alexander Kofkin. 

Bernerth kinnitas, et töötas 2014. aastal Hispaanias Atalaya Parki hotellis ja ta teab juba vähemalt kümme aastat Alexander Kofkinit kui patsienti, kes käis tema tööandja juures ravil. Bernerth lisas, et korra olid Kofkiniga kaasas ka Edgar Savisaar ja üks naine, kusjuures Savisaar sai sarnast ravi nagu varasemalt oli saanud ka Kofkin.

Bernerth märkis, et osutatud teenused on tasulised, kuid Savisaar ei maksnud midagi, kuna rahalise poole ajas korda Kofkin. “Kuna Kofkinil olid oma raviprotseduurid pooleli, sai kokku lepitud, et lõpuks maksab kõigi eest kokku Kofkin,” tunnistas Bernerth, lisades prokuröri täpsustava küsimuse peale, et Kofkin pidi tasuma ka Savisaare ravi eest. Savisaarele osutatud meditsiiniteenuse eest oli arve 140 eurot, Savisaarega kaasas olnud naise (Siret Kotka – BNS) osas aga arvet ei esitatud, kuna tegemist oli pelgalt konsultatsiooniga, meenutas tunnistaja. Bernerth lisas, et Kofkin tasus lõpuks arve sularahas. 

Bernerth rääkis, et kui Kofkin soovis ise või oma tuttavatega tulla meditsiinilisi protseduure läbi viima, siis suhtles Kofkin selles osas teenuse pakkujaga ise. Savisaarega vestles Bernerth enda sõnul aga Kofkini vahendusel, kusjuures talle ei tundunud, et Kofkin soovis Savisaart aidata mingi varasema teene eest. 

Neljapäeval andis kohtus tunnistusi Kofkini assistent-autojuht Stanislav Andrejev, kes kinnitas, et kulutused, mille tegid Savisaar ja Siret Kotka Hispaanias Kofkinil külas olles, tasusid nad ise. Ka asub neljapäeval kohtus tunnistusi andma ärimees Alexander Kofkin. 

Mõned nädalad tagasi andis kohtule tunnistusi Savisaarele meelehea pakkumises süüdistatav ettevõtja Vello Kunman, kes eitas tutvust Savisaarega ja talle raha pakkumist. 

Enne seda pidas kohus istungi 19. juunil, kui Kunmani kaitsja vandeadvokaat Paul Keres taotles täiendava tunnistaja kutsumist, et tõendada 2014. aasta lõpus jõulupeol Villu Reiljani purjutamist enne tema kohtumist Savisaarega. Kohus selle taotluse ka rahuldas, kuid hiljem loobus kaitsja täiendava tunnistaja kutsumisest. 

18. juunil tunnistas ettevõtja Hillar Teder, et 2014. aastal rahastas ta varjatult Keskerakonda. Pärast Tederi antud ütlusi rahuldas kohus prokuratuuri taotluse ja lõpetas tema kriminaalasja oportuniteediga. Teder peab tasuma kriminaalmenetluse lõpetamise eest riigi tuludesse sunniraha 200 000 eurot.

Ühtlasi tegi kohus juuni keskel määruse, millega eraldas juriidilise isikuna kohtu all oleva Keskerakonna materjalid eraldi menetlusse, kuna partei on avaldanud soovi minna riigiprokuratuuriga karistuse osas kokkuleppele.

Mullu detsembri lõpus tegi riigikohus otsuse, millega Edgar Savisaar vabastati tema tervisliku seisundi tõttu kohtu alt. 

Riigiprokuratuur süüdistas Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, samuti neljas altkäemaksu võtmises, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises.

Keskerakond on kohtu all juriidilise isikuna.

Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistatuna on kohtu all veel ettevõtjad Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin ja Vello Kunman.

Tallinna linnavolikogu endist esimeest ja praegust riigikogu liiget Kalev Kallot süüdistab prokuratuur kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistati ekspoliitik Villu Reiljani.

Omastamisele kaasaaitamises süüdistatavana oli kohtu all ka Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser, kuid tema suhtes lõpetati menetlus oportuniteediga.

Kohtuprotsess algas Harju maakohtus 2017. aasta 12. juunil, kui kõik süüdistatavad kinnitasid, et nad ei tunnista end süüdi. Vaid kohtu all olnud ekspoliitik Villu Reiljan võttis süü omaks ning tema osas lahendas kohus süüasja kokkuleppemenetluses.

2017. aasta oktoobris kinnitas maakohus Reiljani altkäemaksu vahendamise kriminaalasjas riigiprokuratuuriga sõlmitud leppe, mille järgi pidi Reiljan karistusena maksma riigile veidi üle 33 000 euro.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi