Novembri keskpaigas Iraanis puhkenud kütusehinna tõusu vastaste meeleavalduste käigus sai surma vähemalt 208 inimest, teatas inimõigusorganisatsioon Amnesty International esmaspäeval.

“Iraanis 15. novembril puhkenud meeleavalduste käigus usutavasti hukkunud inimeste arv on tõusnud vähemalt 208-ni. See arv tugineb usaldusväärsetele teadetele, mis on organisatsioonile laekunud,” teatas Amnesty, mille hinnangul on tegelik hukkunute arv ilmselt veelgi suurem.

Eelmisel nädalal teatas Amnesty protestides surma saanute arvuks 161.

Organisatsiooni teatel sai ainuüksi Shahriari linnas surma kümneid inimesi.

Meeleavaldused puhkesid novembri keskpaigas pärast seda, kui bensiinihind tõusis islamivabariigis üleöö 200 protsenti.

Iraani ametnikud ei ole veel teatanud, kui palju inimesi vägivaldsete meeleavalduste käigus surma sai. Protestijad süütasid muuhulgas panku, tanklaid ja politseijaoskondi.

Iraani parlamendi julgeoleku- ja väliskomisjoni liige Hossein Naghavi Hosseini tunnistas teisipäeval esimese ametnikuna protestide ulatust, öeldes, et kinni peeti üle 7000 inimese.

Amnesty Lähis-Ida osakonna direktor Philip Luther nimetas hukkunute arvu tõendiks sellest, et Iraani julgeolekujõud panid toime tapatalgud, ja kutsus rahvusvahelist kogukonda meeleavaldajate tapjaid vastutusele võtma.

Amnesty on öelnud ka, et meeleavaldajad said peaaegu eranditult surma tulirelvade kasutamise tagajärjel. “Ohvrite perekondi on ähvardatud, neid on hoiatatud meediaga suhtlemise eest ja manitsetud mitte korraldama oma lähedastele matuseid,” lisas organisatsioon.

Iraani koduarestis olev opositsioonijuht Mir Hossein Mousavi võrdles laupäeval kütusehinna vastaste protestide verist mahasurumist meeleavaldajate tapmisega šahhile allunud sõdurite poolt 40 aastat tagasi, mis viis islamirevolutsiooni puhkemiseni.

Mousavi avaldas novembrikuiste meeleavalduste käigus tapetute omastele kaastunnet ja hoiatas, et see rahva kehale ja hingele löödud haav ei parane enne, kui nende tapjate üle ei mõisteta avalikult kohut.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi