Demokraat Joe Biden kindlustas oma võitu  Donald Trumpi üle USA valimistel eduga traditsiooniliselt vabariiklikus Georgia osariigis, mis annab talle valimiskogus 306 häält, teatas reedel USA meedia. 

Uudistekanalid CNN, ABC ja teised kuulutasid Bideni võitu lõunaosariigis, kus viimati saatis demokraate edu 1992. aastal, kui seal triumfeeris Bill Clinton. Georgias antud hääled lähevad siiski veel käsitsi korduslugemisele.

Biden juhib seal umbes 14 000 häälega ja korduslugemisega jõutakse eeldatavalt lõpule järgmisel nädala. Osariigi valimisauditid ei too samas kunagi toonud sellist muutust nagu Trumpil võiduks vaja.

Samal ajal prognoosis USA meedia Trumpi võitjaks Põhja-Carolinas, mis annab talle kokku 232 valijamehe hääle. 

Põhja-Carolinas ei saatnud demokraatide katseid mustanahalised valijad hääletama tuua piisav edu selleks, et jagu saada Trumpi äärmiselt lojaalsest elektoraadist – valgetest kõrgharidusega meestest ja maapiirkondade valijaist. 

Ametlikult valimiste võitja otsustavas 538-liikmelises valimiskogus on Valgesse Majja pääsuks vaja 270 häält. 

USA-s 3. novembril korraldatud valimistel võitis Biden 25 osariigis, muu hulgas oma koduosariigis Delaware’s, palju valijamehi andvates Californias ja New Yorgis, aga ka Ühendriikide pealinnas.  

Endine asepresident kallutas tulemuse enda kasuks viis osariiki, kus Trump võitis 2016. aastal – Arizona, Georgia, Michigan, Pennsylvania ja Wisconsin.

Ametisolev riigipea Trump võitis samuti 25 osariigis, teiste seas suurtes Floridas ja Texases, aga ka Indianas, Kentuckys, Missouris ja Ohios, kus ta oli edukas ka aastal 2016. 

Nebraska viie valijamehe hääl jaguneb kahe kandidaadi vahel – neli Trumpile ja üks Bidenile. Maine’is võitis küll Biden, ent seal ta sai neljast valijamehe häälest kolm ja üks läks Trumpile.

 Kuigi Biden tunnistati laupäeval valimiste võitjaks, on Trump keeldunud kaotust tunnistamast ja jätkab alusetute võltsimissüüdistuste esitamist. 

Järgneb nimekiri kõigist kummagi kandidaadi võidetus osariikidest ja vastavast valijameeste häälte arvust. Nimistu põhineb Ühendriikide meedia, muu hulgas CNN-i, Fox Newsi, MSNBC/NBC News, ABC, CBS ja The New York Timesi prognoosidel.

DONALD TRUMP (232)

Alabama (9), Alaska (3), Arkansas (6), Florida (29), Idaho (4), Indiana (11), Iowa (6), Kansas (6), Kentucky (8), Louisiana (8), Maine (1)*, Mississippi (6), Missouri (10), Montana (3), Nebraska (4)*, Põhja-Carolina (15), Põhja-Dakota (3), Ohio (18), Oklahoma (7), Lõuna-Carolina (9), Lõuna-Dakota (3), Tennessee (11), Texas (38), Utah (6), West Virginia (5), Wyoming (3)

JOE BIDEN (306)

Arizona (11), California (55), Colorado (9), Connecticut (7), Delaware (3), Columbia ringkond (3), Georgia (16), Hawaii (4), Illinois (20), Maine (3)*, Maryland (10), Massachusetts (11), Michigan (16), Minnesota (10), Nebraska (1)*, Nevada (6), New Hampshire (4), New Jersey (14), New Mexico (5), New York (29), Oregon (7), Pennsylvania (20), Rhode Island (4), Vermont (3), Virginia (13), Washington (12), Wisconsin (10)

* Nebraska ja Maine’i valijamehed jagunevad kogu osariigis antud häälte ja kongressi valimisringkondade häälte alusel.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi