Hongkong tagandas kolmapäeval ametist neli demokraatiameelset seadusandjat, vastavalt Pekingi uuele resolutsioonile, mis lubab diskvalifitseerida julgeolekuohuks peetavaid poliitikuid linnakohtusse pöördumata.

“Vastavalt (Hiina rahvakongressi) alalise komitee otsusele, teatab SAR-i (erihalduspiirkonna) valitsus nüüd, et järgnevad neli liiget … kaotavad kohe oma kvalifikatsiooni seadusandjana: Alvin Yeung, Dennis Kwok, Kwok Ka-ki ja Kenneth Kwok,” teatas Hongkongi valitsus.

Hiina rahvakongressi alaline komitee kohtus teisipäeval ja kolmapäeval ning võttis vastu resolutsiooni, millega lubatakse linnavõimudel kohtusse pöördumata diskvalifitseerida seadusandjad, kes toetavad linna iseseisvust või keelduvad tunnistamast Pekingi suveräänsust linna üle.

Tagandamisega on silmitsi ka poliitikud, kelle teod ohustavad julgeolekut või kes paluvad välisjõududel linna asjadesse sekkuda, vahendas riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Esmaspäeval ütlesid 19 demokraatiameelset seadusandjat, et astuvad koos tagasi, kui Peking mõnda neist diskvalifitseerima hakkab.

Neljal nüüd diskvalifitseeritud seadusandjal keelati sel aastal septembriks plaanitud seadusandliku kogu valimistel kandideerimine. Kuna valimised lükati koroonaviiruse tõttu edasi, jäid nad kuni praeguseni ametipostile.

Valimiste edasilükkamist on kritiseeritud kui katset takistada demokraatiameelsetel poliitikutel enamuse võitmist.

Hongkongi demokraatialiikumine on Pekingi alalise rünnaku olnud alates vastuolulise julgeolekuseaduse kehtestamisest juunis. Liikumise mahasurumist on saatnud diskvalifitseerimised, kinnipidamised sotsiaalmeedia postituste eest ja aktivistide pagemine välismaale.

Julgeolekuseadus kehtestati, et vaigistada läinud aastal alanud tohutu protestiliikumine. Hiina liidrid on kirjeldanud seadust “mõõgana”, mis ripub nende kriitikute pea kohal.

Hongkongi juhi valivad Pekingi-meelsed komiteed, kuid erihalduspiirkonna 70-kohalise seadusandliku kogu pooled liikmed valib rahvas.

Demokraatiameelsete rahvaasemike tagasiastumine tähendaks, et seadusandlik kogu läheb pea täielikult Pekingi-meelsete kätte.

Hongkongi rahva võimetus valida endale juhte ja kõiki seadusandjaid on üks keskseid põhjuseid, miks Pekingi võimule vastu on hakatud.

 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi