Kreeka, Küpros ja Iisrael peaks neljapäeval allkirjastama leppe Vahemere idaosa Euroopaga ühendava gaasitoru rajamiseks.

Leping tuleb ajal, mil Türgi on laiendamas oma tegevust gaasirikkas Vahemere idaosas ning sõlminud vastuolulise merepiirileppe Liibüaga, mis annab Ankarale voli suurte merealade üle.

Umbes 2000 kilomeetrine EastMed toru hakkaks Iisraeli ja Küprose avamere reservidest Kreekasse tarnima umbes 9-12 miljardit kuupmeetri gaasi aastas. Sealt edasi liiguks see Itaaliasse ja mujale Kagu-Euroopasse.

Gaasitoru peaks maksma minema umbes kuus miljardit eurot.

Lepingu allkirjastavad neljapäeva õhtupoolikul Kreeka peaminister Kyriákos Mitsotákis, Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja Küprose president Nicos Anastasiades.

EastMedi projekt peaks tegema Küprosest, Kreekast ja Iisraelist olulise osa Euroopa energia tarneahelast. Sellega püütakse piirata ka Türgi katset oma võimu Vahemere idaosas laiendada.

Türgi on silmitsi Euroopa Liidu sanktsioonidega Küprose lähistele puurimislaevade saatmise eest.

Kreeka ärileht Kathimerini kirjutas kolmapäeval, et Ateena ja Nikosia on üritanud EastMedi projektiga kiirustada, tõrjumaks Türgi katseid seda peatada.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi