Alates kolmapäevast on Maarjamäe lossi fuajees avatud väljapanek, millega tuuakse vaatajateni valik Ukraina-teemalisi museaale Eesti Ajaloomuuseumi kogudest.

Näitusel „Killuke Ukrainat“ on eksponeeritud eriilmelisi esemeid, näiteks president Lennart Merile Ukraina delegatsiooni poolt kingitud kristallist skepter ehk valitsuskepp – bulava.

Värvikirevas tikandis vest, põll ja lintidega lillepärg kuuluvad 1974. aastal Ukraina kirjanduse ja kunsti päevadel Tallinnas Eestile üle antud rahvariidekomplekti. Muuseumikogust on päevavalgele toodud ka iseseisva Ukraina esimesed rahatähed aastatest 1917-1922.

Kõige erilisem ese on aga kindlasti Tallinna raeapteeker Burcharti kollektsiooni kuulunud hetman Mazepa väike laegas arvelaua ja peegliga, mis legendi järgi leiti Mazepa telgist pärast Poltaava lagingut. Ukraina ajalukku kuuluvad lood vabadest kasakatest, hetman Bogdan Hmelnõtskõist, Zaporižžja kasakaväest ja Hetmanaadist 17. sajandil, mida loetakse Ukraina identiteedi ja riikluse algusajaks. Ukraina iseseisvuse eest võitlejana on tuntud ka hetman Ivan Mazepa, kes valitses kasakate autonoomset riiki Zaporižžja Sitši aastatel 1687–1708. Poltaava lahingus 1709. aastal oli Mazepa Rootsi kuninga Karl XII liitlane.

Näituse  „Killuke Ukrainat“ koostasid Ene Hiio ja Ivar Leimus. Väljapanek jääb avatuks mai lõpuni. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi