Haapsalus avatakse reedel Balti riikide suurim õudus- ja fantaasiafilmide festival.

Kell 19 Haapsalu kultuurikeskuses algaval suurejoonelisel tseremoonial äratavad ansambel Kriminaalne Elevant ja näitleja Elina Reinold ellu klassikalise tummfilmi „Nosferatu, õuduste sümfoonia”, mis tähistab oma sajandat sünnipäeva. 

Festivali avavad kultuuriminister Tiit Terik ja linnapea Urmas Sukles. Oodata on üllatusi. 

Kokku on 1. maini kestva festivali kavas ligemale 30 pikka õudus-, ulme- ja põnevusfilmi ning mitu lühifilmide kogumikku, sealhulgas uutest Eesti filmidest koosnev „Õudne Eesti”. Esimest korda jõuab vaatajate ette Mart Sanderi verivärske õuduskriminull „Kuues saladus”.

Festivali fookuses on Sahhawoodi ehk maailma külmapooluse Jakuutia eksootiline filmikunst. Avatakse jakuudi fotograafi Aleksei Vassiljevi näitus, kus on väljas pildid, mille eest ta võitis 2021. aastal maailma pressifoto konkursil fotolugude esimese preemia. 

Kummardusena Ukrainale on kavas Oleh Sentsovi film „Ninasarvik”, mille levi kodumaal katkestas sõda, Ukrainast pärit sõjapõgenikel on kõigile seanssidele prii sissepääs ja festivali lõpetab Ukraina toetusoksjon, kus müüakse Eestis vändatud filmidega seotud eksklusiivseid esemeid, mille on välja pannud siinsed filmitegijad ja -stuudiod.

Ürituste kavast leiab Marju Kõivupuu loengu „Loksperile! Naised luuaga, mehed sõnnikuhargiga”, vestlusringid Eesti ulmest ja legendaarsest raamatusarjast „Mirabilia”, aga ka õudusfilmide minevikust, olevikust ja tulevikust „Miks pole õudusfilm enam õudne?”. 35 aastat pärast telelavastuse „Džuudopoisid” väljatulekut kohtuvad publikuga teose autor Janno Põldma, lavastaja Ivo Eensalu ja peaosatäitjad Sander Jaanus ning Märt Visnapuu. 50. sünnipäeva tähistab onu Horror ehk festivali juht Helmut Jänes. 

Välja antakse Mélièsi nime kandva Euroopa lühikeste fantaasiafilmide konkursi auhind Hõbedane Méliès, parima ulmefilmi auhind Navigaator Pirx ja parima Eesti žanrifilmi auhind. 

Esimest korda on kasutusel uus publikut kaasav veebiplatvorm, mille on välja töötanud iduettevõte Votemo ja mille abil saab filmidele vahetult kaasa elada, jagada oma emotsioone või esitada autoritele küsimusi. 

Kohe pärast festivali lõppu jõuab väike valik festivalifilme ka PÖFF-i veebikinno, mida saab veebiplatvormi Elisa Stage vahendusel külastada üle terve Eesti. 

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival on Balti riikide suurim žanrifilmide festival, mis tähistab tänavu oma 17. sünnipäeva. 

Festivali korraldavad Pimedate Ööde filmifestival, Haapsalu linn ja Haapsalu kultuurikeskus. Peasponsor on Elisa. 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi