Tugevate tuulte tõttu lükkus tehnikaülikooli tudengisatelliiti Hämarik orbiidile viiva raketi start edasi – Euroopa Kosmoseagentuur teatas pühapäeva hommikul, et kanderaketi Vega väljalend lükkub esmaspäeva hommikusse.

Vega pardal olev Hämarik on kahest tudengisatelliidist teine, mille tehnikaülikool koostöös Dateliga orbiidile saadab. Satelliit Koit startis eelmise aasta 5. juulil raketiga Venemaalt. Koit ja Hämarik on 1U kuubik-satelliidid mõõtudega 10x10x10 sentimeetrit, teatas tehnikaülikool.

Koit ja Hämarik on ehitatud Maa seiramiseks kosmosest – satelliidid teevad pilte ja videoid, mille abil saab jälgida sündmusi, kaardistada Maad ja jälgida taimkatte elu. Mõlemal satelliidil on kaks kaugseirekaamerat, millest üks teeb RGB-formaadis värvipildi ja teine lähi-infrapunase ehk NIR-pildi. Nende abil saab näiteks analüüsida metsade ja põldude elujõulisust või merekeskkonna kvaliteeti nii ajas kui ruumis.

Aastal 2014 alguse saanud tehnikaülikooli satelliidiprogramm hõlmab kogu TalTechi, see on rahvusvaheline ja interdistsiplinaarne initsiatiiv, millesse on panustanud teadus- ja ettevõtluspartnerid nii Eestist kui ka välismaalt. Satelliidi arendus- ja alamsüsteemide testimine toimus aastatel 2016–2018. Satelliidid Koit ja Hämarik valmisid eelmisel aastal ning Koit lennutati orbiidile mullu 5. juulil. Peale seda testiti Hämarikku uuesti, näiteks tehti ka vibratsiooni- ja löögikatseid, ning selle tulemusel muudeti komponente ja alamsüsteeme töökindlamaks.

Satelliidiprogrammis on kuue aasta jooksul osalenud üle 150 tudengi, kes kõik on saanud kogemusi erinevates valdkondades. Programm annab tudengitele võimaluse kaasa lüüa just sellel alal, mida nad kõige paremini tunnevad, alustades inseneeriast ja lõpetades turundusega.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi